KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 3077184
*
nr 307 7184
Gouache
Sign, Motiv från Venedig, 22x29
Utrop:
100 kr
Såld:
1.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 mars 2004
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/3 22:45:27
1
300 kr
27/3 21:41:09
2
200 kr
27/3 21:42:06
2
300 kr
27/3 21:43:09
2
400 kr
28/3 22:16:39
3
650 kr
28/3 23:14:50
2
500 kr
28/3 23:19:16
2
600 kr
28/3 23:20:10
2
700 kr
29/3 06:57:06
3
1.000 kr
29/3 13:39:41
4
1.100 kr
29/3 13:49:42
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa gouache italien italiensk sydeuropa täckfärg vattenfärg venedig
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34
*
Gouache
nr 307 7184
Gouache
Sign, Motiv från Venedig, 22x29
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 1.300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 mars 2004 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/3 22:45:27 | 1 | 300 kr |
27/3 21:41:09 | 2 | 200 kr |
27/3 21:42:06 | 2 | 300 kr |
27/3 21:43:09 | 2 | 400 kr |
28/3 22:16:39 | 3 | 650 kr |
28/3 23:14:50 | 2 | 500 kr |
28/3 23:19:16 | 2 | 600 kr |
28/3 23:20:10 | 2 | 700 kr |
29/3 06:57:06 | 3 | 1.000 kr |
29/3 13:39:41 | 4 | 1.100 kr |
29/3 13:49:42 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa gouache italien italiensk sydeuropa täckfärg vattenfärg venedig
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34